Kto powalczy w wyborach parlamentarnych

Autor: redaktor / Opublikowano: 10 sierpnia 2011

POLITYKA. Platforma, PSL i SLD ogłosiły już swoich kandydatów, tajemnicą są listy PiS i ruchu Obywatele do Senatu.

W PO nazwiska czołowych kandydatów do Sejmu znane są od maja. Na pierwszym miejscu znajdzie się Ireneusz Raś, szef małopolskiej PO, na drugim poseł Katarzyna Matusik-Lipiec, a z trzeciego wystartuje Jarosław Gowin. Pierwotnie na liście nie zabrakło Łukasza Gibały, szefa PO w Krakowie, zarząd krajowy partii przyznał mu jednak pod koniec lipca miejsce 19 na liście do Sejmu. – Zmiany na listach nie są przewidziane, chyba, że któryś z kandydatów zrezygnuje – mówi Grzegorz Stawowy z krakowskiej PO. Lista do Sejmu raczej już się nie zmieni, ostateczne rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem odbędą się jeszcze w sprawie kandydatów do Senatu.

W Krakowie do Senatu PO wystawi senatora Janusza Sepioła i byłego ministra obrony Bogdana Klicha, który prawdopodobnie będzie musiał zmierzyć się z Zuzanną Kurtyką, wdową po prezesie IPN Januszu Kurtyce

Gdyby ktoś z PO jednak się wycofał z kandydowania to pierwszeństwo w dostaniu się na wolne miejsce na liście jest krakowska radna Marta Patena.

W PiS w dalszym ciągu lista kandydatów do Sejmu i Senatu nie jest zatwierdzona. – Decyzja należy do Komitetu Politycznego PiS – mówi poseł PiS Andrzej Adamczyk. O pierwsze miejsce na listach do Sejmu ubiegają się tam dwaj kandydaci: poseł Ryszard Terlecki i Andrzej Duda, były minister prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do rozpoczęcia kariery politycznej namawiana jest także Małgorzata Wassermann, ale jak twierdzą politycy PiS, woli być prawniczką.

Do Senatu PiS wystawi w Krakowie Zuzannę Kurtykę, wdowę po Januszu Kurtyce oraz adwokata Zbigniewa Cichonia. Z okręgu podkrakowskiego z PiS wystartuje Bogdan Pęk.

Z PSL na liście do Sejmu pierwsze miejsce zajmuje wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, na drugim miejscu jest krakowska radna i dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Anna Prokop-Staszecka. O wybór do Senatu starać się będą b. wiceminister sportu Grażyna Leja i krakowski działacz Solidarności z lat 80. Mieczysław Gil.

Z SLD w Krakowie jedynką został Tomasz Kalita, rzecznik tej pratii. Na drugim miejscu listy do Sejmu jest Elżbieta Bińczycka z Partii Demokratycznej, trzeci jest Jan Orkisz z Unii Pracy, czwarta Anna Szczuka, a piąty bezpartyjny prof. Jan Hartman. Krakowski SLD jeszcze nie wie, czy przygotuje swoje listy do Senatu, czy też poprze ruch Obywatele do Senatu tworzony przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. – Być może poprzemy listę ruchu Obywatele do Senatu. Wszystko zależy od tego czy znajdą się na niej osoby, które odpowiadają programowi SLD – mówi Grzegorz Gondek z krakowskiego SLD. Decyzja zostanie podjęta po długim weekendzie w sierpniu.

Lista nazwisk startujących z samorządowego ruchu Obywatele do Senatu nie jest znana. Zostanie oficjalnie ogłoszona 20 sierpnia.

AUTOR: Agnieszka Maj

 

Kategorie

Aktualności, Dziennik Polski

 
 
 
  • RSS